Perlick Series 24" Built-In Single Zone Wine Cooler with 32 Bottle Capacity, Panel Ready with Stainless Steel Interior (HA24WB-4-2L & HA24WB-4-2R)
The HA24WB-4-2L & HA24WB-4-2R 24" ADA Compliant Undercounter Wine Reserve from Perlick offers 4.8 cu. ft. of capacity for 32 bottles of wine storage. The wine reserve features LED lighting, full extension stainless steel wine racks and R600a refrigerant. Available at Home Outlet Direct.
Features:
ADA-Compliant Wine Reserve: As a leader in providing ADA-height refrigeration for luxury suites, hotels and large venues across North America, Perlick proudly offers the industry's widest selection of ADA compliant undercounter refrigeration. Perlick's ADA-Compliant Wine Reserve is available in solid and glass door models in an accessible 32" height. Available in stainless steel or overlay models, Perlick's 24" ADA-Compliant Refrigerator provides storage for 32 bottles of your favorite wine while complying with ADA regulations.
The Industry's Best Selection of 32" Height ADA Refrigeration: Meet the industry's widest selection of ADA compliant undercounter refrigeration. Featuring superior refrigeration, stainless steel interiors and full-extension shelving, Perlick ADA products are a designer favorite for both residential and light commercial projects.
Additional Features:
  • Industry’s largest selection of ADA compliant models for accessible and aging in place designs
  • 800 BTU/hr capacity delivers commercial grade cooling performance
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
  • Storage for up to 32 bottles of wine
Product Specifications
Cutout Dimensions Depth: 24"
Height: 32.5"
Width: 24"
Dimensions Depth: 25.5"
Height: 32"
Width: 23.875""
Model
Brand Perlick
Series ADA Compliant
Warranty Info Brand New
Technical Details
Weight 181
Exterior Options Panel Ready Solid Door
Appearance
Type Built-In
Color Panel Ready
Undercounter Yes
Size Compact
Cabinet Color Black
Doors Solid
Number of Doors 1
Panel Ready Yes
Details
Number of Wine Racks 4
Rack Type Extension
Rack Options Slide Out
Shelf Material Stainless Steel
Number of Zones Single
Control Type Digital
Total Capacity 4.8 cu. ft.
Bottle Capacity 32
Cooling System Compressor
Operating Temperature 45 Degrees F to 65 Degrees F
Approved for Outdoor Use No
Defrost Type Automatic
Field Reversible Doors No
Hinge Side Left or Right
Features
Lock No
LED Interior Light Yes
Vibration-Free No
Sabbath Mode No
Made in USA Yes
Crisp White and Cool Blue LED Lighting Yes
Full-Extension Pull-Out Shelves Yes
Stainless Steel Interior Yes
Smooth Ball Bearing Glides Yes
UL Certification Yes
RAPIDcool System Yes
Electrical Specifications
Volts 115 Volts
Amps 15 Amps
Frequency 60 Hz.