Perlick Signature Series 24" Built-In Counter Depth Drawer Refrigerator with 5.2 cu. ft. Capacity, Panel Ready (HP24RS-4-6)
This HP24RS-4-6 24" Signature Series Indoor Drawer Refrigerator from Perlick offers 5.2 cu. ft. capacity for food or beverage storage. The refrigerator features smooth glide self closing drawers, LED lighting and R600a refrigerant. Available at Home Outlet Direct.
Features
Perlick's 24" Signature Series Refrigerator Drawers
Enjoy quick access to your favorite foods and beverages with Perlick's 24" Signature Series Refrigerator Drawers. With 5.2 cubic feet of capacity in two, spacious, full-extension drawers, there is plenty of room to organize fresh ingredients for meal prep or for storing milk and juiceboxes for the kids. No matter what you're storing, Perlick keeps the temperature within 1° of the setpoint to keep goods fresher for longer. Also available in door models.
Industry Leading Refrigeration Performance
Appliances Inspired by the Professionals, Built by Craftsman
The Convenience of Drawers
Accessories to Customize Your Perlick
Smooth Ball Bearing Glides
Drawers extend smoothly on ball bearing glides.
Self-closing drawer
Auto closure mechanism keeps items fresh by assuring proper seal.
Inspired By Professionals
Stainless Steel Interior
Eco-Friendly Refrigerant
Full Extension Drawers
Full extension large capacity slides.
RAPIDcool System
The RAPIDcool Forced-Air Refrigeration System provides industry leading cooling performance.
Additional Features:
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down; indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Smooth glide self closing drawers offer high storage capacity
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready drawer to match your design style
  • Audible door alarm warns user if drawer is held open
  • White LED task lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
      Product Specifications
      Cutout Dimension Depth: 24"
      Height: 34.375"
      Width: 24"
      Dimensions Depth: 25.375"
      Height: 34.25"
      Width: 23.875"