Perlick
Perlick 15" Signature Series Indoor Beer Dispenser with Draft Arm Tower in Stainless Steel (HP15TS-4-1L-1 & HP15TS-4-1R-1)
This HP15TS-4-1L-1 & HP15TS-4-1R-1 15" Signature Series Beer Dispenser from Perlick features a stainless steel flow control beer faucet. The beer dispenser also features air-cooled towers, LED task lighting and door alarm. Available at Home Outlet Direct.
Features
15" Signature Series Beer Dispenser
You don't need a giant kegerator to enjoy brewery-fresh flavor at home with Perlick. The 15" Signature Series Beer Dispenser combines luxury and functionality in a space-friendly footprint, allowing you to pour your favorite brew anywhere in the home even if space is limited. Not a beer drinker? No problem- any Perlick home beer dispenser can easily be converted to a cold coffee dispenser with accessory iced coffee dispensing kit.
The Perfect Serve - Every Time
Exclusive Stainless Steel Flow Control Beer Faucet
Pour More Styles of Beer with Perlick
Stainless Steel Interior
Eco-Friendly Refrigerant
Flow Control Faucet
Additional Features:
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down, indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready doors to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • White LED task lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
  • Accommodates one (1) 1/6 barrel
    Product Specifications
    Dimensions
    Width: 14.875"
    Depth: 25.375"
    Height: 49.75"