Perlick 24" Signature Series Built-In Wine Cooler with 20 Bottle Capacity Single Zone in Stainless Steel (HH24WM-4-1)
Perlick
The HH24WM-4-1 24" Signature Series Marine/Coastal Shallow Depth Wine Reserve from Perlick offers 3.1 cu. ft. capacity which can store up to 20 bottles of wine. The ADA compliant wine reserve features gliding stainless steel wine shelves, LED lighting and R600a refrigerant.
Features:
The Industry's Only Slim Profile Undercounter Refrigeration. Perlick's Signature Series Shallow Depth line of 18" depth undercounter refrigeration features a unique, slim profile to provide far greater design flexibility than standard 24" depth models without sacrificing storage capacity.
Additional Features:
  • Industry exclusive 18” shallow depth for ultimate design flexibility in tight spaces
  • Industry’s largest selection of ADA compliant models for accessible and aging in place designs
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down; indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero global warming potential
  • Storage for up to 20 bottles of wine
Dimensions 23.875" W x 19.375" D x 32.25" H
Cutout Dimensions 24" W x 19.375" D x 32" H
Volts 115 Volts
Amps 15 Amps
Frequency 60 Hz.