Perlick 24" Signature Series Built-In Wine Cooler with 32 Bottle Capacity Dual Zone with Glass Door in Panel Ready (HP24DM-4-4)
Perlick
This HP24DM44 24" Signature Series Marine/Coastal Dual-Zone Wine Reserve from Perlick can store up to 32 bottles of wine with 5.2 cu. ft. of capacity. The wine reserve features LED lighting, Perlick Armor and R600a Natural Refrigerant.
Features
24" Signature Series Dual-Zone Wine Reserve. Store white wine and red wine at their appropriate temperatures - in the same cabinet. Perlick's all-new 24" Signature Series Dual-Zone Wine Reserve boasts separate zones that can be programmed to different temperatures to properly store Rieslings and Cabernets for optimal enjoyment.
highest blend of corrosion resistance and food safety
Enjoy the Flexibility of Two Seperate Temperature Zones. Store red and white wine in the same 24" cabinet, at the ready for summer entertaining. Sound impossible? Not with Perlick. Only Perlick offers dual-zone undercounter refrigeration that provides two independently-controlled temperature zones. Properly store white wines cooler than reds for optimal enjoyment without sacrificing space.
Additional Features:
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down, indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready doors to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero global warming potential
  • Storage for up to 32 bottles of wine
Dimensions 23.875" W x 24" D x 34.25" H
Depth without Handles 24"
Cutout Dimensions 24" W x 24.875" D x 34.5" H
Exterior Width 24"
Volts 115 Volts
Amps 15 Amps
Frequency 60 Hz