Perlick 24" Signature Series Built-In Wine Cooler with 45 Bottle Capacity Single Zone with Solid Door in Stainless Steel (HP24WM-4-1)
Perlick
This 24" Signature Series Marine/Coastal Wine Reserve from Perlick can store up to 45 bottles of wine with 5.2 cu. ft. of capacity. The wine reserve features LED lighting, Perlick Armor and R600a Natural Refrigerant.
Features
highest blend of corrosion resistance and food safety
Additional Features:
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down, indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready doors to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero global warming potential
  • Storage for up to 45 bottles of wine
Dimensions 23.875" W x 25.375" D x 34.25" H
Exterior Width 24"
Cutout Dimensions 24" W x 24.875" D x 34.5" H
Volts 115 Volts
Amps 15 Amps
Frequency 60 Hz.