Perlick
Perlick 24" Signature Series Indoor Beer Dispenser with 5.2 cu. ft. Capacity, Panel Ready (HP24TS-4-2L-1 & HP24TS-4-2R-1)
HP24TS-4-2L-1 & HP24TS-4-2R-1 24" Signature Series Indoor Beer Dispenser with 5.2 cu. ft. Capacity, LED Task Lighting, Single Tap, and Left or Right Hinge Solid Door in Panel Ready.
This 24" Signature Series Beer Dispenser from Perlick features a stainless steel flow control beer faucet. The beer dispenser also features air-cooled towers, LED task lighting and door alarm. Available at Home Outlet Direct.
Features
24" Signature Series Beer Dispenser
This is not your average kegerator. Perlick's 24" Signature Series Beer Dispenser boasts craftsmanship and commercial-grade components that you won't find in any other competitor cabinet. Enjoy brewery fresh draft beer from the comforts of your home. Not a beer drinker? No problem- any Perlick home beer dispenser can easily be converted to a cold coffee dispenser with accessory iced coffee dispensing kit.
The Perfect Serve - Every Time
Exclusive Stainless Steel Flow Control Beer Faucet
Appliances Inspired by the Professionals, Built by Craftsman
Pour More Styles of Beer with Perlick
Inspired By Professionals
Pour More Styles of Beer
Stainless Steel Interior
Eco-Friendly Refrigerant
Flow Control Faucet
RAPIDcool System
The RAPIDcool Forced-Air Refrigeration System provides industry leading cooling performance.
Additional Features:
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down, indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready doors to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • White LED task lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozonedepletion potential
  • Accommodates two (2) 1/6 barrels or one (1) 1/4 slim or standard barrel
Product Specifications
Dimensions Width: 23.875"
Depth: 25.375"
Height: 49.75"
Model
Brand Perlick
Series Signature
Technical Details
Weight 222.00
Approved for Outdoor Use No
Glass Door No
Lock No
Appearance
Type Built-In
Hinge Side Left or Right
Color Panel Ready
Details
Total Capacity 5.2 cu. ft.
Number of Taps Single
Accepted Keg Sizes Quarter
Accepts Custom Panels Yes
Reversible Door No
Features
LCD Display No
Number of Shelves None
Made in USA Yes
Stainless Steel Interior Yes
Eco-Friendly Refrigerant Yes
Flow Control Faucet Yes
UL Certification Yes
RAPIDcool System Yes
Certification
ADA Compliant No
Energy Star Yes
Electrical Specifications Volts: 115 Volts
Amps: 15 Amps
Frequency: 60 Hz.