Perlick
Perlick Signature Series 15" Built-In Counter Depth Drawer Refrigerator with 2.8 cu. ft. Capacity in Stainless Steel (HP15RS-4-5)
This HP15RS-4-5 15" Signature Series Indoor Drawer Refrigerator from Perlick offers 2.8 cu. ft. capacity for food or beverage storage. The refrigerator features smooth glide self closing drawers, LED lighting and R600a refrigerant. Available at Home Outlet Direct.
Features
15" Signature Series Refrigerator Drawers
Measuring just 15" wide, Perlick's industry exclusive 15" Signature Series Refrigerator Drawers bring the convenience of cool to any space in the home. Enjoy refrigerated storage within 1° of setpoint for fresh food in your kitchen prep station, or keep beauty products and medications cool in the master suite. The possibilities are endless with Perlick.
Industry Leading Refrigeration Performance
Appliances Inspired by the Professionals
The Convenience of Drawers
Smooth Ball Bearing Glides
Drawers extend smoothly on ball bearing glides.
Self-closing drawer
Auto closure mechanism keeps items fresh by assuring proper seal.
White LED Task Lighting
Unique white LED lighting located inside the walls offers elegant illumination for the interior.
Stainless Steel Interior
Eco-Friendly Refrigerant
Full Extension Drawers
Full extension large capacity slides.
RAPIDcool System
The RAPIDcool Forced-Air Refrigeration System provides industry leading cooling performance
Anti-Condensation System
Additional Features:
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down, indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Smooth glide self closing drawers offer high storage capacity
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready drawer to match your design style
  • Audible door alarm warns user if drawer is held open
  • White LED task lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficency with zero ozone depletion potential
    Product Specifications
    Cutout Dimensions Depth: 24"
    Height: 34.375"
    Width: 15"
    Dimensions Depth: 25.375"
    Height: 34.25"
    Width: 14.875"