Perlick
Perlick Signature Series 24" Built-In Single Zone Wine Cooler with 20 Bottle Capacity, Panel Ready (HH24WS-4-2L & HH24WS-4-2R)
This HH24WS-4-2L & HH24WS-4-2R 24" Signature Series Indoor Shallow Depth Wine Reserve from Perlick offers 3.1 cu. ft. capacity which can store up to 20 bottles of wine. The ADA compliant wine reserve features gliding stainless steel wine shelves, LED lighting and R600a refrigerant. Available at Home Outlet Direct.
Features
Signature Series Shallow Depth Wine Reserve
Perlick's Signature Series Shallow Depth Wine Reserve's compact nature gives you the ability to store 20+ bottles of wine in a smaller footprint than a traditional 24" unit. Build into a kitchen island or stack on top of home back bar to keep your favorite vintages at the perfect temperature anywhere in the home.
The Industry's Only Slim Profile Undercounter Refrigeration
Perlick's Signature Series Shallow Depth line of 18" depth undercounter refrigeration features a unique, slim profile to provide far greater design flexibility than standard 24" depth models without sacrificing storage capacity.
Industry Leading Refrigeration Performance
Appliances Inspired by the Professionals, Built by Craftsmen
Superior Shelving
Crisp White and Cool Blue LED Lighting
Smooth Ball Bearing Glides
Drawers extend smoothly on ball bearing glides.
Stainless Steel Interior
Eco-Friendly Refrigerant
Slim Profile Undercounter Refrigeration
18" depth undercounter refrigeration features a unique, slim profile to provide far greater design flexibility than standard 24" depth models without sacrificing storage capacity.
RAPIDcool System
The RAPIDcool Forced-Air Refrigeration System provides industry leading cooling performance.
Additional Features:
  • Industry exclusive 18” shallow depth for ultimate design flexibility in tight spaces
  • Industry’s largest selection of ADA compliant models for accessible and aging in place designs
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down; indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero global warming potential
  • Storage for up to 20 bottles of wine
    Product Specifications
    Cutout Dimensions Width: 24"
    Height: 32.5"
    Depth: 18"
    Dimensions Width: 23.875"
    Height: 32"
    Depth: 18"
    Model
    Brand Perlick
    Series Signature
    Technical Details
    Weight 185.00
    Exterior Options Panel Ready Solid Door
    Appearance
    Type Built-In
    Color Panel Ready
    Undercounter Yes
    Size Compact
    Doors Solid
    Number of Doors 1
    Panel Ready Yes
    Details
    Number of Wine Racks 4
    Rack Type Extension
    Rack Options Slide Out
    Shelf Material Stainless Steel
    Number of Zones Single
    Control Type Digital
    Total Capacity 3.1 cu. ft.
    Bottle Capacity 20
    Cooling System Compressor
    Operating Temperature 45 Degrees F to 65 Degrees F
    Approved for Outdoor Use No
    Defrost Type Automatic
    Field Reversible Doors No
    Hinge Side Left or Right
    Features
    Lock No
    LED Interior Light Yes
    Vibration-Free No
    Sabbath Mode No
    Made in USA Yes
    Crisp White and Cool Blue LED Lighting Yes
    Stainless Steel Interior Yes
    Eco-Friendly Refrigerant Yes
    Smooth Ball Bearing Glides Yes
    UL Certification Yes
    RAPIDcool System Yes
    Slim Profile Undercounter Refrigeration Yes
    Certification
    ADA Compliant Yes
    Energy Star No
    UL Approved Yes
    Electrical Specifications 115 Volts
    15 Amps
    60 Hz.