Perlick
Perlick Signature Series 24" Outdoor 3.1 cu. ft. Capacity Built-In Beverage Center with 3.1 cu. ft. Capacity, Panel Ready (HH24BO-4-2L & HH24BO-4-2R)
This HH24BO-4-2L 24" Signature Series Outdoor Undercounter Shallow Depth Beverage Center from Perlick offers 3.1 cu. ft. capacity for storage of up to 41 cans and bottles of wine. The Energy Star and ADA compliant beverage center features full-extension shelves, LED lighting and R600a refrigerant. Available at Home Outlet Direct.
Features
Signature Series Shallow Depth Beverage Center
The Signature Series Shallow Depth Beverage Center is proof that good things really do come in small packages. Measuring just 18" deep and UL-rated for outdoor use, the Perlick Signature Series Shallow Depth Outdoor Beverage Center offers storage for ample storage for your favorite bottles of wine and other beverages.
The Industry's Only Slim Profile Undercounter Refrigeration
Perlick's Signature Series Shallow Depth line of 18" depth undercounter refrigeration features a unique, slim profile to provide far greater design flexibility than standard 24" depth models without sacrificing storage capacity.
Industry Leading Refrigeration Performance
Appliances Inspired by the Professionals, Built by Craftsmen
Superior Shelving
Perlick Anti-Condensation System™
Crisp White and Cool Blue LED Lighting
Full-Extension Pull-Out Shelves
Reach your food and drinks easily with the industry exclusive full-extension pull-out shelves.
Stainless Steel Interior
Eco-Friendly Refrigerant
Slim Profile Undercounter Refrigeration
18" depth undercounter refrigeration features a unique, slim profile to provide far greater design flexibility than standard 24" depth models without sacrificing storage capacity.
Anti-Condensation System
Additional Features:
  • Industry exclusive 18” shallow depth for ultimate design flexibility in tight spaces
  • Industry’s largest selection of ADA compliant models for accessible and aging in place designs
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down; indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
  • Storage for up to 41 cans and 10 bottles of wine
    Product Specifications
    Cutout Dimensions Width 24"
    Height 32.5"
    Depth 18"
    Dimensions Width: 23.875"
    Height: 32"
    Depth: 18"
    Model
    Brand Perlick
    Series Signature
    Technical Details
    Sabbath Mode No
    Weight 185.00
    Bottle Capacity 10
    Approved for Outdoor Use Yes
    Exterior Options Panel Ready Solid Door
    Appearance
    Type Built-In
    Size Compact
    Total Capacity 3.1 cu. ft.
    Color Panel Ready
    Glass Door No
    Details
    Countertop No
    Undercounter Yes
    Can Capacity 41
    Hinge Side Left or Right
    Reversible Door No
    Number of Shelves 3
    Glass Shelves No
    Wire Shelves Yes
    Plastic Shelves No
    Wine Racks Yes
    Number of Wine Racks 2
    Number of Wire Shelves 1
    Features
    Spill Proof Shelves No
    Adjustable Racks Yes
    Lock No
    Made in USA Yes
    Crisp White and Cool Blue LED Lighting Yes
    Full-Extension Pull-Out Shelves Yes
    Stainless Steel Interior Yes
    Eco-Friendly Refrigerant Yes
    UL Certification Yes
    Slim Profile Undercounter Refrigeration Yes
    Anti-Condensation System Yes
    Certification
    ADA Compliant Yes
    Energy Star Yes
    Electrical Specifications 115 Volts
    15 Amps
    60 Hz.