Perlick
Perlick Signature Series 24" Outdoor Built-In Counter Depth Compact Refrigerator with 5.2 cu. ft. Capacity, Panel Ready (HP24RO-4-2L & HP24RO-4-2R)
This HP24RO-4-2L & HP24RO-4-2R 24" Signature Series Outdoor Compact Refrigerator from Perlick offers 5.2 cu. ft. capacity for food or beverage storage. The Energy Star refrigerator features full-extension shelves, LED lighting and R600a refrigerant. Available at Home Outlet Direct.
Features
Perlick's 24" Signature Series Refrigerator
Industry Leading Refrigeration Performance
Appliances Inspired by the Professionals, Built by Craftsman
Superior Shelving and Drawers
Change the Mood with the Flip of a Switch
Perlick Anti-Condensation System™
Crisp White and Cool Blue LED Lighting
Full-Extension Pull-Out Shelves
Reach your food and drinks easily with the industry exclusive full-extension pull-out shelves.
Inspired By Professionals
Stainless Steel Interior
Eco-Friendly Refrigerant
RAPIDcool System
The RAPIDcool Forced-Air Refrigeration System provides industry leading cooling performance.
Anti-Condensation System
Additional Features:
  • 1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down; indoors or outdoors
  • Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
  • Variable speed compressor minimizes sound; up to 30% quieter than competitors
  • shelves fully extend on vibration dampened stainless steel ball bearing glides
  • Industry’s best full 6 year warranty for owner ease of mind
  • Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
  • Audible door alarm warns user if door is held open
  • Selectable blue or white LED lighting
  • R600a Natural Refrigerant offers maximum energy efficiency with zero ozone depletion potential
  • Storage for up to 144 cans
    Product Specifications
    Cutout Dimensions
    Depth: 24"
    Height: 34.375"
    Width: 24"
    Dimensions Depth: 24"
    Height: 34.25"
    Width: 23.875"